Przed nami:

Za nami:

Międzywojewódzkie Mistrzostwa w przełajach. Chełmno

sobota, 7 listopada 2020 o godzinie 11:00

Dysk Pomorski

środa, 21 października 2020 o godzinie 11:00

Pomorski Kongres Sportu Powszechnego

w Aktualności / 29 listopada 2012 /

 W Gdańsku odbył się Pomorski Kongres Sportu Powszechnego. W spotkaniu wzięła udział Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha. Kongres zgromadził kilkuset samorządowców, działaczy, trenerów, nauczycieli oraz sympatyków sportu. Wśród nich znaleźli się także przedstawiciele Ekoludka.

Minister stwierdziła między innymi, że według różnych danych 6-10 procent dzieci uprawia systematycznie sport. Aż 45 procent w ogóle nie uprawia sportu. To są wyniki  zatrważające – mówiła minister sportu i turystyki

Joanna Mucha nie wchodziła zbytnio w szczegóły, pokazała jedynie zarys zaistniałej sytuacji. Zatrzymała się dopiero, gdy porównywała dane z 1979 roku i 2010. W wyniku badań zauważono, że 18-letnia młodzież jest wyższa (chłopcy o 5 cm, dziewczyny o 4 cm), ale jednocześnie waży więcej (chłopacy 7 kg, dziewczyny 4 kg). Szczególną uwagę poświęciła 7-latkom. Wyszło bowiem, iż takie dzieci są mniej sprawne fizyczne niż jeszcze ponad 30 lat temu. W wystąpieniu Joanny Muchy nie brakowało kontrowersji. Minister sportu i turystyki stwierdziła bowiem, że do poprawy aktywności w Polsce nie potrzeba bowiem dużych nakładów finansowych. Wręcz przeciwnie. Zbyt wiele w ostatnim czasie poświęcamy miejsca samej infrastrukturze, nie dbając o kluczowe zabiegi – systematyczną pracę u podstaw. Innymi słowy, brakuje zajęć sportowych a obiekty są zamykane, by „nie zostały zniszczone”. Młodzież wolny czas spędza natomiast w centrach handlowych, za co odpowiadają miasta, szkoły oraz samorządy.

Pani Minister stwierdziła, że w najbliższym czasie powinno uznać się za najważniejsze m.in. zbudowanie pełnowymiarowych sal gimnastycznych w gminach, które nie dysponują takimi obiektami. A w województwie pomorskim jest sześć takich gmin – podsumowała.

 Joanna Mucha

Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha.