Grand Prix Lęborka

sobota, 4 listopada 2023 o godzinie 11:00

Rok 2006

w Historia / 1 stycznia 2012 /

Na początku roku Echo Ziemi Lęborskiej informowało, że sukcesy Ekoludka były sportowym hitem 2005 roku. Pierwszy start nastąpił w Gdyni. Podczas Biegu Urodzinowego po nadmorskim bulwarze drugie miejsca wywalczyły Monika Stawarz i Izabela Mikuła. Kolejne sukcesy przyniosły Biegi po plaży w Sopocie. Swój bieg wygrała Joanna Stawarz  i w końcowej klasyfikacji zajęła 2 miejsce, natomiast jej siostrę Monikę sklasyfikowano  w generalce gimnazjum na 3 miejscu. Nasza szkoła zajęła 3 miejsce w klasyfikacji drużynowej. Długo w pamięci zapadnie nam Bieg Szpęgawski w Stargardzie Gdańskim.  W biegu dziewcząt klas V-VI na 30 m przed metą wybiegającą na finiszu na I miejsce Izę Mikułą zaatakował…. bezpański pies. Iza upadła i nie była w stanie o własnych siłach dotrzeć do mety. Organizatorzy jednak przyznali Izie wspólne pierwsze miejsce. Druga lokata przypadła w udziale Martynie Mikule. Bezkonkurencyjne w swoich biegach okazały się Ania Widera kl. III-IV i Joanna Stawarz kl.I-II.

Wiosną w Szczenurzy zorganizowaliśmy kolejne mistrzostwa powiatu w indywidualnych biegach przełajowych dla szkół podstawowych i gimnazjów. Na swoich trasach nie zawiodły szczenurzanki. W podstawówkach Iza Mikuła była 2, a tuż za nią finiszowała jej siostra Martyna. Wśród gimnazjalistek Monika Stawarz uległa tylko fantastycznej Kamilii Pobłockiej. W Biegu Unijnym w Kwidzynie na podium uplasowały się Anna Widera i Monika Stawarz. Atrakcją była fotka z murzyńskimi biegaczami. Pomijając wyjazdy na czwartki do Warszawy to właśnie Kwidzyn jest tym miejscem, gdzie najdalej bo 200 km od Szczenurzy wystartowaliśmy w zawodach biegowych.

Rewelacyjny Ekoludek, worek medali w Żukowie w taki sposób Echo Ziemi Lęborskiej relacjonowało fantastyczny występ naszych biegaczek. Po zwycięstwa w czterech pierwszych biegach sięgały Martyna Deręgowska, Joanna Stawarz, Daria Gierak, Anna Widera. Piąte zwycięstwo dołożyła gimnazjalistka Monika Stawarz. W klasyfikacji zespołowej nasza szkoła wywalczyła 2 miejsce. Na wyróżnienie szczególnie zasłużyła Daria Gierak, która w pięknym stylu pokonała swą odwieczną rywalkę Paulę Wenig. W klasyfikacjach końcowych Biegów Grand Prix Lęborka triumfowały Joanna Stawarz i Anna Widera.

Doskonała passa została podtrzymana w Biegu Orłów w Czarnej Dąbrówce, gdzie nasza szkoła triumfowała po raz pierwszy triumfowała drużynowo. Świetnie spisały się „mandaryny”, czyli zawodniczki klasy I, które zdobyły 38 z 149 punktów uzyskanych przez naszą szkołę. Swoje biegi wygrały Martyna Deręgowska, Joanna Stawarz, Ania Widera, Iza Mikuła, a wśród gimnazjalistek zwyciężyła Monika Stawarz. W Biegu Europejskim w Gdyni kolejne miejsca na podium wywalczyły Iza Mikuła – 2 i Monika Stawarz – 3.  Kolejny sukces miał miejsce podczas X Biegu Święców w Sławnie. W „zerówce” zwyciężyła Beata Widera. W klas I-II podobnie jak 2005 roku całe podium należało do szczenurzanek. Zwyciężyła Joanna Stawarz przed Martyną Deręgowską i Ewą Bojke. Bezkonkurencyjne w swoich biegach okazały się Anna Widera i Monika Stawarz. Te same zawodniczki odniosły zwycięstwa w Biegu Leśnym w Obliwicach. Szczególne pochwały należały się czwartoklasistce Ani, która wygrała bieg dziewcząt szkół podstawowych. Warto dodać, że ta zawodniczka w ciągu roku szkolnego aż sześć razy była nagradzana…plecakiem.

Jacek Wszoła, mistrz olimpijski z Montrealu wręczał naszym biegaczkom medale podczas finału miejskiego czwartków lekkoatletycznych w Gdańsku. W biegu klas czwartych na 600 m triumfowała Ania Widera przed Darią Gierak i Olgą Barzowską. W klasach piątych po złoto sięgnęła Iza Mikuła. Rok 2006 był wyjątkowy pod względem rekordów w biegu  na 600 m. Do Joanny Stawarz należy rekord klasy II, Daria Gierak posiada rekord klasy III, rekordzistką klasy IV jest Ania Widera, natomiast najszybciej w klasie piątej pobiegła Iza Mikuła, która rok później poprawiła rekord klasy szóstej. W Ogólnopolskim Finale Czwartków Lekkoatletycznych w Warszawie pechowo startowała Iza Mikuła, która czasowo była przygotowana na medal, jednak wywrotka kilku zawodniczek w jej finałowym biegu spowodowała, że nasza zawodniczka praktycznie stanęła i prysły marzenia o podium. Iza o piąte miejsce przegrała z córką trenera Moniki Pyrek, znaną polską tyczkarską.

Wakacyjne starty Ekoludka tradycyjnie rozpoczęły się od rywalizacji w „Biegu na powitanie lata w Jarosławcu. Zawodniczki Ekoludka zaprezentowały się w nowych, niebieskich topikach, a po III miejsce pobiegła Izabela Mikuła. Tydzień później w Biegu Szlakiem Zwiniętych Torów wśród najmłodszych triumfowała Joanna Stawarz przed Martyną Deręgowską. Kolejne zwycięstwo w Sławnie odnotowała Monika Stawarz triumfując w III Biegu Pięciu Mostów. W Biegach w Gdyni nasze reprezentantki cztery razy stanęły na podium. W sierpniu 2006 roku młode lekkoatletki pojechały na sześciodniowe zgrupowanie do Przęsina koło Miastka. Wyjazd sponsorował Urząd Gminy w Wicku. Była to forma nagrody dla dziewcząt, a jednocześnie uczczenie rocznicy klubu. W zawodach „Pomorska Mila” w Słupsku wspólny bieg najmłodszych dziewcząt dziewcząt i chłopców wygrała Martyna Deręgowska. Pechowo startowaliśmy w Biegu Mazurka w Będominie. Walkę o podium na ostatnich metrach przegrała Daria Gierak, a nasza reprezentacja znalazła się na czwartym miejscu w drużynówce. Na osłodę wstęp do Muzeum Hymnu Narodowego mieliśmy za darmo. Już następny start w Wejherowie przyniósł kolejne sukcesy, a swoje biegi wygrały Iza Mikuła i Martyna Deręgowska. Były jeszcze inne trzy miejsca na podium. Wszystkie te sukcesy fotografowała Pani Edyta Horbacz. W Wejherowie zadebiutowaliśmy  w czarnych koszulkach i przyjęliśmy, że nasze kolory klubowe będą biało-czerwono-czarne. Jesienią rozpoczęliśmy walkę w Gdańsku o kwalifikacje do Finału Czwartków LA. Jeden z trenerów gdyńskich wypowiedział wówczas słynne zdanie: „Dziewczęta ze Szczenurzy są ładnie ubrane. Zresztą jak zwykle”. Zawsze dbaliśmy o atrakcyjny strój klubowy i tak już zostanie. Ekoludek na fali, Worek medali w Koszalinie –  tak Echo opisywało nasze sukcesy  w Biegu Wenedów. To była niezapomniana, ciepła i słoneczna pierwsza niedziela października. Wszyscy… w krótkich strojach. Zdobyliśmy aż 9 medali, na najwyższym stopniu podium stanęły: Beata Widera, Martyna Deręgowska, Joanna Stawarz i Iza Mikuła. Kolejne 5 krążków wybiegaliśmy w Kościerzynie. Znów triumfowały Iza i Martyna, które też pewnie wygrywały swoje biegi podczas GP Lęborka. Pierwsze swoje zwycięstwo zanotowała Ewa Bojke podczas Biegu Ulicznego „Wokół Ołtarza Papieskiego w Sierakowicach”.  Na podium stanęły też Joanna Stawarz, Daria Gierak i Monika Stawarz. Tytuł mistrzowski odzyskany – pisało Echo po tym jak Iza Mikuła zdobyła mistrzostwo powiatu w indywidualnym biegu przełajowym… koło swojego domu. Iza powtórzyła sukces Moniki Stawarz i tytuł po roku przerwy wrócił do Szczenurzy. 11-go listopada po raz pierwszy uczestniczyliśmy w Biegu Niepodległości w Borzytuchomiu. Rywalizacja na ziemi bytowskiej jest zawsze na bardzo wysokim poziomie i tam przypadkowo nikt nie wygrywa. Nasze najmłodsze dziewczęta pobiegły znakomicie, zajmując aż cztery miejsca w pierwszej szóstce. Zwyciężyła Martyna Deręgowska przed Ewą Bojke. Tuż za podium finiszowała Justyna Horbacz, a szóste miejsce miejsce zajęła Oliwia Wojtala. Brawo, brawo, brawo !  W silnej stawce Iza Mikuła sięgnęła po brązowy medal. Iza kolejne miejsce na podium zdobyła w Biegu „Powitanie Zimy” w Jarosławcu, przegrywając tylko z Eweliną Perlik z Przechlewa, trzykrotną złotą medalistką warszawskich czwartków w biegu na 600 m. Po brązowe medale w Jarosławcu sięgnęły Daria Gierak i Monika Stawarz. W jubileuszowym XV Biegu Mikołajkowym nasze dziewczęta pewnie pokonały rywalki biegnąc w składzie: Beata Widera, Martyna Deręgowska, Joanna Stawarz, Daria Gierak, Anna Widera, Izabela Mikuła. Tak silne nasze sztafety dziewcząt jak w 2005 czy w 2006 roku będzie niezwykle trudno zbudować w przyszłości. Na zakończenie roku w Biegu po sopockiej plaży w kategorii dziewcząt klas III i młodszych triumfowała Joanna Stawarz przed Martyną Deręgowską.