Przed nami:

Za nami:

Halowe Mistrzostwa Okręgu Młodzików

niedziela, 31 stycznia 2021 o godzinie 12:00

MM w przełajach. Chełmno

sobota, 7 listopada 2020 o godzinie 11:00

Biegiem przez 2015 rok

w Aktualności, Historia / 31 grudnia 2015 /

Z reguły co roku nasz pierwszy biegowy start ma miejsce na sopockiej plaży. Tak było też i teraz. W ogóle nasz debiut w Grand Prix Sopotu nastąpił dziesięć lat temu. Wtedy na podium zawodów stawała Monika Stawarz, a że historia lubi się powtarzać to Monika uczciła ten jubileusz także medalową pozycją. Po pierwszy medal dla Ekoludka w 2014 roku pobiegła Zuzanna Stelmach. W lutym, w najpiękniejszej w Polsce hali lekkoatletycznej w Toruniu rozegrano mityng ogólnopolski, który zgromadził na starcie prawie 1000 uczestników. Niewątpliwie ozdobą zawodów był halowy rekord świata (22,38m) w pchnięciu kulą 6kg w wykonaniu Konrada Bukowieckiego. Podczas zawodów odbyły się także Mistrzostwa Okręgu Pomorskiego Juniorów i Juniorów Młodszych. W skoku w dal wystartowała Ewa Bojke. Po kolejne miejsce na podium pobiegła Monika Stawarz plasując się na drugiej pozycji w Biegu Zaślubin Polski z morzem na trasie Władysławowo–Puck. Po kilku latach przerwy wystąpiliśmy w Biegu Urodzinowym w Gdyni. Organizatorzy przygotowali piękne medale dla wielu amatorów biegania. Dobrze w biegu głównym radziła sobie Monika Stawarz. Następnie nasza reprezentantka zajęła 3 miejsce w Biegu Sopocka Wiosna na „5”

Po raz drugi wystartowaliśmy w Mistrzostwach Sławna w skoku wzwyż. Nasi reprezentanci zdobyli kolejne medale. Po zwycięstwo sięgnęła Gabriela Jankowska. W marcu na dobre rozpoczęły się wiosenne przełaje. Nasza kilkunastoosobowa ekipa wzięła udział w IV Biegu Grand Prix Lęborka. Po kolejne swoje lęborskie zwycięstwo sięgnęła Zuzanna Stelmach. Nasza biegaczka w rywalizacji na 700m roczników 2004-05 pomimo upadku na starcie szybko się pozbierała i odniosła wartościowy triumf. W Cross Festiwalu dobrze spisywał się Mateusz Buśko, który w Biegu Gryfa finiszował na drugiej pozycji. Także w ramach Crossu przeprowadzono Test Coopera. W tych zawodach kapitalnie spisała się Zuzanna Stelmach, która miała po raz pierwszy okazję takiej próby podczas oficjalnych zawodów. Nasza reprezentantka zdecydowanie triumfowała. Po srebro pobiegł Mateusz Buśko. W tym samym dniu w Biegu Piaśnickim koło Wejherowa pewne zwycięstwo odniosła Adrianna Konkol.

Kolejne sukcesy wywalczyliśmy w Darłowie, gdzie rozegrano po raz pierwszy zawody biegowe Darłowska (Za)Dyszka. Na podium w swoich biegach znaleźli się: Mateusz Buśko, Zuzanna Stelmach, Marcel Papke i Monika Stawarz. Medalową passę podtrzymaliśmy w Żukowie, gdzie startujemy nieprzerwanie od 2005 roku, zawsze z miejscami na podium. Dla Moniki Stawarz powrót na żukowskie trasy był wydarzeniem szczególnym. W 2005 roku jako szóstoklasistka zdobyła brązowy medal. Wówczas na trasie biegu był wyczerpujący podbieg. Rok później Monika jako gimnazjalistka triumfowała na zupełnie innej pętli wokół boiska piłkarskiego. Teraz Monika wystartowała w biegu głównym i w silnej stawce sięgnęła po kolejną nagrodę finansową. Po srebro wśród trzecioklasistek pobiegła Adrianna Konkol.

Tradycyjnie wystąpiliśmy w Biegu Konstytucji w ramach Grand Prix Lęborka. Zwycięstwo Zuzanny Stelmach oraz miejsca na podium (Mateusz Buśko, Joanna Stawarz, Monika Stawarz) dały nam dużo powodów do zadowolenia. Na szczególne uznanie zasłużyła Zuzanna Stelmach, która po świetnym zwycięstwie triumfowała w klasyfikacji końcowej. Od 2005 roku tylko raz opuściliśmy Bieg Orłów w Czarnej Dąbrówce. Rywalizację najmłodszych chłopców na drugim miejscu zakończył Mateusz Buśko. Kolejny dobry występ zaliczyła Monika Stawarz, która w biegu głównym finiszowała jako piąta. Do naszych zwycięstw w zawodach gdyńskich tym razem nawiązała Zuzanna Stelmach, która zdecydowanie triumfowała w Biegu Europejskim w zmaganiach czwartoklasistek na 1300 metrów. W biegu juniorek na drugiej pozycji finiszowała Joanna Stawarz.

W podsumowaniu Grand Prix Lęborka na 1 miejscu zespołowo znalazły się nasze licealistki. Klasyfikacje indywidualne przyniosły nam 5 pozycji medalowych: Zuzanna Stelmach – 1, Joanna Stawarz – 2, Mateusz Buśko – 2, Arianna Konkol -2, Kacper Zając – 3. Osiem pucharów przywieźli nasi zawodnicy ze Sławna z Biegu Święców. Po zwycięstwa w swoich kategoriach sięgnęli: Mateusz Buśko, Monika Stawarz i Joanna Stawarz. Na niższych stopniach podium stanęli: Zuzanna Stelmach i Marcel Papke. Po wielu latach przerwy ponownie w barwach Ekoludka wystąpiła Martyna Mikuła. Kolejne zdobycze przywieźliśmy z Biegu Wenedów w Koszalinie. Miejsca na podium zanotowali: Mateusz Buśko, Zuzanna Stelmach, Marcel Papke. Po kolejną premią finansową pobiegła Monika Stawarz. Podsumowano także Cross Festiwal 2014/15. Mateusz Buśko jest pierwszym chłopcem z Ekoludka, który zdobył medal za klasyfikację końcową. Drugie miejsce i srebrny krążek to wielki sukces naszego biegacza.

Komplet medali zdobyli nasi biegacze podczas XXVII Biegu Stolemów w Gniewinie. Stolem w języku kaszubskim oznacza wielkoluda. Złote medale dla naszych barw zdobył Bartosz Strojnowski, srebro Weronika Zając, a po brąz pobiegła Maria Gajda. Po raz pierwszy wystartowaliśmy w biegu ulicznym w Skorzewie koło Kościerzyny. W rywalizacji dziewcząt na 500m roczników 2004-2005 na drugiej pozycji finiszowała Zuzanna Stelmach. Świetne zwycięstwo odniósł jej rówieśnik Marcel Papke. Popis dały seniorki, które w biegu na 5 km zajęły 2,3 i 5 miejsce. Czas 19:25 dał Monice Stawarz drugą lokatę i kolejną premię finansową. W czasie 20:56 na trzecim miejscu ukończyła bieg Izabela Mikuła, która także otrzymała „kopertę”. Jej siostra Martyna zajęła 5 miejsce i triumfowała w kategorii K20-29. Powrót do biegania w wykonaniu Izy Mikuły wypadł zatem bardzo okazale. Dzień później malownicza trasa wokół jeziorka w obliwickim lesie była miejscem zmagań w XXXIII Biegu Leśnym. W kategorii dziewcząt szkół podstawowych (600m) na drugim miejscu finiszowała Zuzanna Stelmach. W biegu głównym na 6 km wystąpiły aż cztery reprezentantki Ekoludka. Wśród nagrodzonych finansowo znalazła się Monika Stawarz, która w silnej stawce zajęła piąte miejsce. Jej siostra Joanna była 9, a tuż za nią finiszowały Izabela Mikuła i Martyna Mikuła.

Drugi raz wystartowaliśmy w Biegu Leśnym w Bukowinie. W zawodach organizowanych przez Przemka Kowalczuka nasze reprezentantki Monika Stawarz i Zuzanna Stelmach pewnie triumfowały. Młodzi lekkoatleci po raz piąty wystartowali w Wojewódzkiej Olimpiadzie Lekkoatletycznej Dysk Pomorski. W rzucie piłką palantową srebro wywalczyła Ola Cichoń, a po brąz na 300m pobiegła Zuzanna Stelmach. Organizatorem zawodów był Centralny Ośrodek Sportu w Cetniewie. Tradycyjnie w czerwcu zakończyły się zawody eliminacyjne do Ogólnopolskiego Finału Krajowego Czwartków Lekkoatletycznych w Łodzi. W zawodach finału powiatowego w Słupsku zwyciężył Konrad Szczepaniak. W sumie 8 osób awansowało do zawodów w Łodzi, gdzie najlepiej zaprezentował się Konrad Szczepaniak (14 miejsce w skoku wzwyż w roczniku 2004). W Finale Krajowym wystartowaliśmy już po raz dziesiąty. Atrakcją zawodów było krótkie spotkanie z Marianem Woroninem i Arturem Partyką, medalistami olimpijskimi. Kolejne sukcesy zanotowała Monika Stawarz, która zwyciężyła w Grand Prix Ziemi Puckiej oraz zanotowała dobry wynik na 10 km w Nocnym Biegu Świętojańskim w Gdyni.

Okres wakacyjny rozpoczęliśmy od startu w Biegu XII Mostów w Sławnie. Po okazały puchar pobiegł Mateusz Buśko, który finiszował zdecydowanie na pierwszym miejscu. Dobry występ zanotowała Monika Stawarz, która w biegu głównym przegrała z czterema Ukrainkami i zajęła szóste miejsce z kolejną premią finansową. Monika też świetnie zaprezentowała się w Biegu wokół Jeziora Korzybskiego. Nasza reprezentantka tym razem uległa tylko Kenijce i odebrała kopertę za drugie miejsce. Dzięki kolejnej pomocy finansowej z Banku Spółdzielczego w Łebie dziewczęta mogły zaprezentować się w czarnych strojach SPÓŁDZIELCZA GRUPA BANKOWA. Finansowo wsparła nas też warszawska firma EPS Holding Polska

Sezon naszych jesiennych przełajów rozpoczął się w Biegu pod Dębem. Mateusz Buśko ponownie triumfował wśród swoich rówieśników. W premierowych zawodach Biegu Grand Prix Lęborka nasi reprezentanci zdobyli pięć miejsc na podium. Po pierwszy swój „lęborski” medal pobiegła Oliwia Hermann. O niespodzianki postarali się Konrad Szczepaniak (2m) i Marcel Papke (3). Świetnie nasi reprezentanci spisali się w Biegu Papieskim w Sierakowicach. Złote medale zdobyli: Oliwia Hermann, Adrianna Konkol i Mateusz Buśko. Po brąz pobiegł Konrad Szczepaniak. Aż sześć lokat na podium zanotowaliśmy w kolejnej odsłonie GP Lęborka. Po złoto pobiegł Mateusz Buśko. Na podium znaleźli się także: Oliwia Herman, Karol Leżański, Bartosz Strojnowski, Marcel Papke i Konrad Szczepaniak. Kapitalnie w Cross Festiwalu po ziemi bytowskiej zaprezentowala się Oliwia Hermann, która triumfowała w Crosie Kaszubskim w Tuchomiu pokonując 50 rywalek. W podsumowaniu Biegów Grand Prix Kościerzyny trzecie miejsce zajęła Monika Stawarz i skasowała ćwierć tysiąca.

W biegach z okazji Święta Niepodległości wystartowaliśmy w dwóch miejscach. W GP Lęborka ponownie bezkonkurencyjny okazał się Mateusz Buśko. Po świetnym finiszu triumfował też Karol Leżański, a grono medalistów uzupełnili Oliwia Hermann i Marcel Papke. Do Kosakowa wybieraliśmy się m.in. po dobre świętomarcińskie rogale, ale ważniejsza była rywalizacja sportowa. Odnieśliśmy dwa świetne zwycięstwa. W biegu najmłodszych chłopców triumfował Mateusz Buśko, a wśród najstarszych zwyciężył Konrad Szczepaniak. W listopadzie Rada Gminy Wicko przyznała stypendia sportowe. Wśród wyróżnionych znaleźli się reprezentanci Ekoludka. Tradycyjnie wzięliśmy udział w Biegu Mikołajkowym. Szczególne znaczenie ma Bieg na powitanie zimy w Jarosławcu. To jedyny w Polsce bieg rozgrywany koło latarni morskiej. Świetnie dysponowany Marcel Papke odniósł przekonywujące zwycięstwo, a na trzeciej pozycji finiszował Konrad Szczepaniak. W biegu głównym ponownie wśród nagrodzonych znalazła się Monika Stawarz.

Ujmując w skrócie należy stwierdzić, że ten rok należał do Moniki. Odniosła wiele sukcesów, otrzymała sporo premii finansowych. Udowodniła, że należy do czołówki pomorskich biegaczek. Świetnie rozwija się talent Mateusza Buśki. Prestiżowe zwycięstwa odnosili: Joanna Stawarz, Zuzanna Stelmach, Marcel Papke, Konrad Szczepaniak, Bartosz Strojnowski, Adrianna Konkol, Gabriela Jankowska, Oliwia Hermann i Karol Leżański, Młodzi lekkoatleci są wielką nadzieją na kolejne sukcesy.

W 2015 roku ponad 40 razy startowaliśmy w zawodach szczebla powiatowego i ponad lokalnego. W sumie od 2005 roku zaliczyliśmy dokładnie 464 wyjazdy na tych szczeblach.

To był rok!