Przed nami:

Za nami:

Mistrzostwa Okręgu Młodzików

niedziela, 29 sierpnia 2021 o godzinie 12:00

Małe Kaszuby Biegają

niedziela, 22 sierpnia 2021 o godzinie 09:30

Biegiem przez 2014 rok

w Aktualności, Historia / 28 grudnia 2014 /

Z reguły każdy rok rozpoczynaliśmy od startów w Biegach po plaży Grand Prix Sopotu. Tym razem organizatorzy zrezygnowali z rywalizacji w kategorii szkół podstawowych. Zatem do pierwszych przełajów musieliśmy czekać do marca. W Mistrzostwach Okręgu Pomorskiego na czwartym miejscu uplasowała się Weronika Zając. Zawody rozegrano w fatalnych warunkach atmosferycznych. Biegaczom przeszkadzał zimny i szalejący huragan. Od lutego korzystaliśmy ze zwiększonej dotacji z Gminy Wicko. Zatem mogliśmy być spokojni o stabilizację finansową tym bardziej, że pierwszy raz od 2008 roku nie otrzymaliśmy środków finansowych ze Starostwa Powiatowego. Dzięki kolejnej pomocy finansowej z Banku Spółdzielczego w Łebie dziewczęta mogły zaprezentować się w czarnych strojach SPÓŁDZIELCZA GRUPA BANKOWA.

Po pierwszy medal dla Ekoludka w 2014 roku pobiegła Adrianna Konkol. Nasza reprezentantka zwyciężyła w Biegach Przełajowych Grand Prix Lęborka. Także zwycięstwo w tych zawodach zaliczyła Joanna Stawarz. Jak później okazało się złoty medal Ady był zwiastunem świetnego roku obfitującego w liczne sukcesy. Po raz pierwszy wystartowaliśmy w Mistrzostwach Sławna w skoku wzwyż. Nasi reprezentanci zdobyli komplet medali. Po zwycięstwo, rekord mityngu i bon sportowy sięgnął Błażej Grabowski. Srebro zdobyła Nikola Wejer, a brąz Wiktoria Leszczuk. Bardzo dobrze startowaliśmy w Wojewódzkim Biegu Przełajowym w Linii. Podtrzymaliśmy medalową passę występów na kameralnym stadionie, gdzie zawody rozpoczęto hymnem państwowym. Po świetnym finiszu triumfowała Adrianna Konkol, a brąz zdobyła Weronika Zając.

W ramach Cross Festiwalu po ziemi bytowskiej przeprowadzono Test Coopera. W tych zawodach dobrze radziła sobie Adrianna Konkol, która miała po raz pierwszy okazję takiej próby podczas oficjalnych zawodów. Nasza reprezentantka zdobyła srebro. Medalową passę podtrzymaliśmy także w Żukowskich Biegach Przełajowych, w których wystartowaliśmy po raz dziesiąty z rzędu. Cztery zdobyte krążki ma swoją wartość. Nasi reprezentanci dwukrotnie stawali na najwyższym podium zawodów. Zmagania drugoklasistek na dystansie 300m zwycięsko zakończyła Adrianna Konkol. Także pewny triumf zaliczyła Weronika Zając. W biegu klas IV po srebro pobiegła Kinga Ranachowska. Po brąz sięgnął Kacper Zając.

W ramach przygotowań do Czwartków lekkoatletycznych wystartowaliśmy w Festiwalu Skoku Wzwyż w Postominie. Świetna dyspozycja naszych skoczków zaowocowała pewnymi czterema zwycięstwami. Piękne puchary zdobyli: Gabriela Jankowska, Błażej Grabowski, Nikola Wejer, Konrad Szczepaniak. Na pierwsze zawody Czwartki LA pojechaliśmy do Słupska, gdzie wywalczyliśmy cztery miejsca na podium. W skoku wzwyż triumfował Konrad Szczepaniak. Swoje wiosenne starty od zawodów w Cetniewie (3 m.) rozpoczęła Ewa Bojke. Tradycyjnie wystąpiliśmy w Biegu Konstytucji w ramach Grand Prix Lęborka. Trzy srebra (Adrianna Konkol, Weronika Zając, Joanna Stawarz) i brąz Konrada Szczepaniaka dały nam dużo powodów do zadowolenia. Miejsce na podium gwarantowało Adriannie Konkol zwycięstwo w klasyfikacji końcowej. Naszą reprezentantkę usztywniła szansa sukcesu i zajęte czwarte miejsce było podwójnie smutne. Jednak na kolejny sukces Ada nie musiała długo czekać. Od 2005 roku tylko raz opuściliśmy Bieg Orłów w Czarnej Dąbrówce. Rywalizację najmłodszych dziewcząt zwycięsko zakończyła właśnie Adrianna Konkol.

Po tych sukcesach powróciliśmy do Czwartków LA. Nasi reprezentanci poprawiali kolejne rekordy i zajmowali miejsca na podiach na zawodach w Słupsku i Wejherowie. Nasza „perełka” Ewa Bojke świetnie wywiązała się z roli faworytki do zwycięstwa w skoku w dal podczas Powiatowej Gimnazjady w lekkiej atletyce. Na trudnej skoczni w Lęborku zawodniczka uzyskała wynik 489 cm i pewnie zwyciężyła. Do złota w skoku w dal Ewa „dorzuciła” dwa srebrne medale (100m i sztafeta). Pierwszy raz wystartowaliśmy w Biegu Leśnym w Bukowinie. W zawodach organizowanych przez Przemka Kowalczuka nasi reprezentanci czterokrotnie stawali na podium, w tym dwa razy na najwyższym (Weronika Zając i Adrianna Konkol). W podsumowaniu Grand Prix Lęborka na drugim miejscu zespołowo znaleźli się gimnazjaliści. Klasyfikacje indywidualne przyniosły trzy pozycje medalowe: Joanna Stawarz-2, Weronika Zając-3, Adrianna Konkol-2. Podczas mityngu w Postominie świetnie zaprezentowali się skoczkowie. Ewa Bojke zwyciężyła w kategorii gimnazjalistek oraz zajęła drugie miejsce w kategorii open. Z kolei Michał Hinca był drugi wśród gimnazjalistów.

Dwa krążki nasi lekkoatleci przywieźli ze Sławna z Biegu Święców, w którym na drugim miejscu finiszowała Weronika Zając, a na najniższym stopniu podium stanął Konrad Szczepaniak. W Biegu Leśnym w Obliwicach triumfowała Weronika Zając. O niespodzianki postarali się: Michał Szymichowski (2 m.) i Kinga Ranachowska (3m.). Dobre wyniki zaowocowały zwycięstwem w kategorii zespołowej szkół podstawowych. Osiem medali – dwa złote, trzy srebrne i trzy brązowe zdobyli nasi biegacze podczas XXVII Biegu Stolemów w Gniewinie. Stolem w języku kaszubskim oznacza wielkoluda. Zawody odbyły się na nowym stadionie,  na którym dwa lata wcześniej trenowała piłkarska reprezentacja Hiszpanii. Organizatorzy utworzyli nietypowe kategorie wiekowe, bo dorobek mógł być bardziej okazały. Złote medale dla naszych barw zdobyli: Adrianna Konkol, Weronika Zając, a pozycjach medalowych znaleźli się: Michał Szymichowski, Konrad Szczepaniak, Bartosz Strojnowski, Kacper Zając, Zuzanna Stelmach i Błażej Grabowski.

Wspaniały sukces odnotowała Ewa Bojke, która w Mistrzostwach Okręgu Pomorskiego w Lekkoatletyce zajęła drugie miejsce w skoku w dal w kategorii juniorek młodszych. Warunki na gdańskim stadionie AWF sprzyjały rywalizacji na wysokim poziomie. Wszystkie medalistki w skoku w dal poprawiły swoje rekordy życiowe. Nasza reprezentantka już w pierwszej kolejce poprawiła życiówkę uzyskując 510cm. Taki wynik zdecydowanie zapewniał walkę o medal. Dopiero w trzeciej kolejce dalej skoczyła niezawodna Marcelina Forduńska z Tczewa. Ewa oddała jeszcze dwa skoki poza granicę pięciu metrów i utrzymała drugą lokatę do końca zawodów. Dla Ewy to już trzeci krążek z mistrzostw województwa. Majowe i czerwcowe starty naszej lekkoatletki były pogonią do uzyskania minimum na Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży, ale ostatecznie do awansu zabrakło kilkunastu centymetrów.

W zawodach Polska Biega na kameralnym stadionie w Damnicy triumfowały: Adrianna Konkol i Kinga Ranachowska. Młodzi lekkoatleci po raz czwarty wystartowali w Wojewódzkiej Olimpiadzie Lekkoatletycznej Dysk Pomorski. Pechowe czwarte miejsca zajęli: Michał Hinca w skoku w dal i Dominik Bończyszyn w rzucie piłką palantową. Organizatorem zawodów był Centralny Ośrodek Sportu w Cetniewie. Tradycyjnie w czerwcu zakończyły się zawody eliminacyjne do Ogólnopolskiego Finału Krajowego Czwartków Lekkoatletycznych w Łodzi. W zawodach finału powiatowego w Słupsku zwyciężali: Michał Szymichowski i Konrad Szczepaniak. Na medalowych pozycjach znaleźli się: Nikola Wejer, Weronika Zając, Kinga Ranachowska i Dominik Bończyszyn. W sumie 10 osób awansowało do zawodów w Łodzi, gdzie najlepiej zaprezentował się Konrad Szczepaniak (7 miejsce w skoku wzwyż w roczniku 2004), któremu 5 cm zabrakło do medalu.. W Finale Krajowym wystartowaliśmy już po raz dziewiąty. Atrakcją zawodów było krótkie spotkanie z Marian Woroninem i Arturem Partyką medalistami olimpijskimi.

Okres wakacyjny rozpoczęliśmy od startu w Biegu XII Mostów w Sławnie. Po okazały puchar pobiegła Adrianna Konkol, która finiszowała zdecydowanie na pierwszym miejscu. Dobry występ zanotował Konrad Szczepaniak, który zajął drugie miejsce. Nasz reprezentant na stadionie Sławy wybiegał już 5 pucharów! Także drugą lokatę wywalczyła Weronika Zając, a stopień niżej na podium stanął Michał Hinca. Nasi biegacze zaprezentowali się w nowych koszulkach, które sponsorowała Pizzeria Olivka w Lęborku. Dla Ady start z numerem 13 okazał się bardzo szczęśliwy! Dzień później Ada dokonała historycznego wyczynu w Jarosławcu. Do tej pory żadnej z reprezentantek Ekoludka nie było dane zwyciężyć w Biegu na powitanie lata. Adrianna zdecydowanie wygrała rywalizację najmłodszych dziewcząt i w nagrodę otrzymała puchar Ministra Sportu i Turystyki. Dobrze zaprezentował się Konrad Szczepaniak, który finiszował na drugiej pozycji. W deszczowych warunkach po drugą nagrodę finansową wokół Jeziora Korzybskiego pobiegła Weronika Zając. Po raz pierwszy odbył się Bieg Uzdrowiskowy w Dąbkach. W 30-stopniowym upale trzecie z rzędu wakacyjne zwycięstwo zanotowała Adrianna Konkol. Także z pucharem zakończył zawody Konrad Szczepaniak (2m.). W sierpniu Weronika Zając wzięła udział w obozie kondycyjnym w Człuchowie. Dość dobre wyniki zanotowały nasze reprezentantki podczas wakacyjnego mityngu w Chojnicach.

Sezon naszych jesiennych przełajów rozpoczął się w Biegu pod Dębem. Adrianna Konkol ponownie triumfowała wśród swoich rówieśniczek. Po dobrym biegu na drugiej pozycji w kategorii open uplasowała się Monika Stawarz. Pierwsze swoje podium w kategorii gimnazjalistek zaliczyła Weronika Zajac (2m.). Świetny debiut w barwach Ekoludka zaliczył Mateusz Buśko, który finiszował na drugiej pozycji w pierwszym biegu nowej edycji Cross Festiwalu po ziemi bytowskiej. Bieg Pokoju w Rumii był dla Adrianny Konkol siódmym zwycięstwem z rzędu. W premierowych zawodach Biegu Grand Prix Lęborka po zwycięstwo sięgnął Kacper Zając. Na drugim pozycjach finiszowały: Adrianna Konkol i Joanna Stawarz, a brąz zdobyła Zuzanna Kupicz. W jesiennych zawodach Czwartki LA w Słupsku swoją formę sprawdzili skoczkowie wzwyż. Triumfował Konrad Szczepaniak, a na medalowych miejscach znaleźli się: Adrian Wieczorek, Błażej Grabowski i Patryk Karpus.

Dużo radości jesienią sprawił nam Mateusz Buśko. W październiku zaliczył aż cztery zwycięstwa (Kościerskie Biegi Uliczne, Bieg Papieski Sierakowice, Cross Festiwal Tuchomie i GP Lęborka). Nie zwalniała też tempa Adrianna Konkol, która triumfowała w premierowym Crossie Główczyckim. Aż sześć lokat na podium zanotowaliśmy w kolejnej odsłonie GP Lęborka. Poza wspomnianym Mateuszem na podium znaleźli się: Joanna Stawarz, Daria Dąbrowska, Adrianna Konkol, Zuzanna Kupicz i Krystian Tymiec. Wiele radości przyniosły powroty do naszej kadry Darii Gierak i Oliwii Wojtala. W trzech jesiennych startach w GP Lęborka Daria plasowała się tuż za podium w kategorii open. Biegi Baltic w Lęborku przyniosły dwa kolejne miejsca na podium: Adrianna Konkol była druga, a Zuzanna Stelmach zameldowała się na trzecim miejscu.

W biegach z okazji Święta Niepodległości wystartowaliśmy w trzech miejscach. W GP Lęborka ponownie bezkonkurencyjny okazał się Mateusz Buśko. Po świetnym finiszu triumfowała Zuzanna Stelmach, a grono medalistów uzupełniła Joanna Stawarz. Do Kosakowa wybieraliśmy się m.in. po dobre świętomarcińskie rogale, ale ważniejsza była rywalizacja sportowa. Komplet medali i pucharów miał swoją wartość. W biegu najmłodszych dziewcząt triumfowała Adrianna Konkol. Drugie miejsce zajął Konrad Szczepaniak. O dużą niespodziankę postarała się finiszująca na trzeciej pozycji Kinga Ranachowska. Dla Adrianny Konkol było to siedemnaste zwycięstwo w 2014 roku! Tak szczególna seria zasługuje na wielkie słowa uznania. Historyczny medal w Borzytuchomiu zdobył Mateusz Buśko. To pierwszy krążek dla chłopca z Ekoludka w Biegu Niepodległości na ziemi bytowskiej. W listopadzie Rada Gminy Wicko przyznała stypendia sportowe. Dla Ewy Bojke to już szóste z rzędu takie wyróżnienie. Tradycyjnie wzięliśmy udział w Biegach Mikołajkowych. Szczególne znaczenie ma Bieg na powitanie zimy w Jarosławcu. To jedyny w Polsce bieg rozgrywany koło latarni morskiej. Świetnie dysponowana Zuzanna Stelmach finiszowała na drugiej pozycji, ulegając rywalce z Przechlewa. Po swój pierwszy medal (srebrny) w barwach Ekoludka pobiegł Marcel Papke. Z kolei w Biegu mikołajkowym w Borowym Młynie także srebro wywalczył Mateusz Buśko, który podobnie jak Zuzanna Stelmach musiał uznać wyższość zawodnika z Przechlewa! Medal w Borowym Młynie jest pierwszym krążkiem w historii naszych startów w tamtejszym Biegu Mikołajkowym.

W zestawieniu pomorskich tabel lekkoatletycznych za 2014 rok na wysokich miejscach znaleźli się: 5.Ewa Bojke (skok w dal), 5.Nikola Wejer (pchnięcie kulą), 10.Michał Hinca (skok w dal), 11.Weronika Zając (bieg na 600m). W 2014 roku ponad 50 razy startowaliśmy w zawodach szczebla powiatowego i ponad lokalnego.

To był rok!