Grand Prix Lęborka

sobota, 4 listopada 2023 o godzinie 11:00

Bieg Święców. Trzy zwycięstwa

w Aktualności / 23 maja 2015 /

Osiem pucharów zdobyli nasi reprezentanci w Biegu Święców. W tak świetny sposób uczciliśmy jubileusz naszych startów w Sławnie (woj. zachodniopomorskie), gdzie po raz pierwszy zaprezentowaliśmy się w 2005 roku. Łączniczkami tych wydarzeń są Monika i Joanna Stawarz. Monika 10 lat temu wygrała bieg najstarszych dziewcząt szkól podstawowych, a w tym roku triumfowała w swojej kategorii wiekowej w biegu głównym na dystansie 10km. Z kolei Joanna w 2005 roku zajęła 2 miejsce w biegu najmłodszych dziewcząt, a teraz zwyciężyła w kategorii 0-19  na 10 km. Wracając do Biegu Święców z 2005 roku warto wspomnieć, że całe podium klas I-II zajęły dziewczęta ze Szczenurzy (1m-Daria Gierak, 2m-Joanna Stawarz, 3m-Malwina Dudzik). Zresztą był to nasz pierwszy wyjazd poza województwo pomorskie.

Tegoroczny Bieg Święców rozpoczął się dla nas mocnym akcentem, bowiem po kolejne zwycięstwo sięgnął Mateusz Buśko. Nasz biegacz znacznie przyspieszył w drugiej części dystansu i pewnie triumfował. Zaciętą walkę stoczyły dziewczęta klas III-IV, wśród których startowała Zuzanna Stelmach. „Krótkie” 300m nie jest dla naszej reprezentantki wymarzonym dystansem, jednak Zuzia świetnie finiszowała i zajęła 3 miejsce. Także na najniższym stopniu podium stanął Marcel Papke. Na starcie do biegu głównego pojawiło się prawie 230 biegaczy i biegaczek. Start nastąpił tradycyjnie po wystrzale z armaty. Z dystansem 10 km zmierzyły się aż trzy nasze biegaczki. Dla Joanny Stawarz i Martyny Mikuły był to debiut, zaś dla Moniki Stawarz kolejna okazja poprawienia rekordu życiowego. Uczestnicy biegu mieli do pokonania 3 pętle po 3300m. Równe tempo biegu zastosowała Monika, która z nowym rekordem (40:22) na 10 km finiszowała na ósmej pozycji wśród kobiet  i jednocześnie zajmując pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej. Zbyt szybko rozpoczęła bieg Joanna Stawarz, ale w niezłej dyspozycji minęła linię mety w czasie 50:58. Niecałą minutę później finiszowała Martyna Mikuła, która z kolei rozpoczęła bieg zbyt zachowawczo. Martyna popisała się iście sprinterskim finiszem za co otrzymała gromkie brawa. Dla pierwszych 200 osób na mecie organizatorzy przygotowali puchary. Oczywiście w tym gronie znalazły się nasze biegaczki, a ponadto Monika i Joanna wzbogaciły się o kolejne premie finansowe.